خانه / حوادث / آتشسوزی در میقان به ۱۰ هکتار گسترش یافته است

آتشسوزی در میقان به ۱۰ هکتار گسترش یافته است

رئیس سازمان آتش نشانی اراک گفت: بخشی از تالاب میقان اراک از دقایق اولیه بامداد به دلایل نامعلومی
دچار آتش‌سوزی شده و گستردگی آتش تاکنون به ۱۰ هکتار رسیده است و …
 اخبار جدید از آتش سوزی در تالاب میقان – اراک
به نقل از آتش نشانی اراک، مسعود آقازیارتی در خصوص این حادثه گفت: طی تماس شهروندان با سامانه ۱۲۵ و اعلام مشاهده آتش سوزی و دود غلیظ در منطقه تالاب میقان، بلافاصله آتش نشانان ایستگاه ۱۲۰،۱۰۰ و ۲۲۰ با هماهنگی ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی اراک، در ساعت ۳۷ دقیقه بامداد امروز به تالاب میقان اراک اعزام شدند .
 وی افزود: منطقه آتش سوزی در حد فاصل فرودگاه اراک و شرکت املاح معدنی است که به طور کامل حالت باتلاقی دارد و با وجود اینکه دسترسی به آتش سوزی ممکن نیست اما نیروهای عملیاتی و آتش نشانان در حد امکان از گسترش آتش جلوگیری کرده اند.
 آقازیارتی در ادامه تصریح کرد: با پیگیری های مدیرکل بحران استانداری مرکزی، رایزنی با شهرداری اراک برای تامین ماشین آلات سنگین به منظور بسترسازی برای دستیابی نیروی انسانی برای عملیات اطفای حریق در دست بررسی است و مکاتبه برای تقاضای اطفای حریق هوایی نیز به منابع طبیعی انجام شده است .
 گفتنی است، استاندار مرکزی دقایقی پیش در محل آتش سوزی حضور یافته و از نزدیک روند عملیات خاموش سازی آتش این تالاب را پیگیری می کند .
 دلایل این آتش‌سوزی از سوی کارشناسان در دست بررسی است اما به نظر می رسد عوامل انسانی و بی احتیاطی عامل آن باشد .
 تالاب کویری میقان اراک با پیشینه ۲ هزار ساله، از مجموعه های کم نظیر زیستگاهی در کشور و خاورمیانه است که به عنوان یکی از زیستگاه های بین المللی پرندگان مهاجر و گنجینه ای ارزشمند از سرمایه های طبیعی و تنوع زیستی مطرح است .

حریق تالاب کنترل شد/۵۰ هکتار از اراضی میقان سوخت

فرماندار اراک گفت: خوشبختانه لحاظاتی پیش تلاش های انجام شده جهت اطفای حریق تیجه داد و آتش کنترل و خاموش شد.

دکتر بختیاری با بیان اینکه به همراه استاندار و بقیه مسئولان در منطقه حضور داریم افزود: خوشبختانه لحظاتی پیش بالاخره حریق تالاب کنترل شد.

وی گفت: هواپیمای آب پاش که از تهران درخواست شده بود بکار گرفته شد و نیروهای آتش نشانی و سازمان مدیریت بحران استان و شهرستان تمامی نیروها و تجهیزات خود را بکار گرفتند تا اظفای حریق انجام شود.

وی اظهار کرد: خوشبختانه قره داغ های کشت شده توسط منابع طبیعی و پرندگان در این حادثه آسیبی ندیدند و آنچه سوخت گیاهان خشک شده و نیزارها بودند.

وی سطح دچار حریق شده در منطقه را حدود ۵۰ هکتار عنوان کرد و گفت: ویژگی باتلاقی منطقه باعث ایجاد مشکل در اطفای حریق شده بود و امکان خاموش کردن و نزدیک شدن به منطقه را به ماموران آتش نشانی نمی داد و بیل های مکانیکی در باتلاق گیر می کردند.

مطلب پیشنهادی

داغ نفت؛ امیدی که در آب و آتش سوخت

چند روز تلخ بالاخره سپری شد. گویا سانچی هم از درد ناگوار جان باختن خدمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *